Yurtdışında Üniversite Okumak Yurtdışı Üniversite

Yurtdışında Üniversite Okumak Yurtdışı Üniversite

Yurtdışında Üniversite Okumak Yurtdışı Üniversite

Kulağa hoş gelen yurt dışı hayallerinin gerçekleşmesi için gereken en önemli adım da bu noktada diploma denklik belgesi olmaktadır. Yurt dışından alınan herhangi bir diploma Türkiye’de geçerliliği yok ise kullanılamaz. Sonuç olarak, yurtdışı üniversite puanları ve kabul koşulları konusunda detaylı bir araştırma yapmak, öğrencinin hedeflediği üniversiteye kabul şansını artıracaktır. Ayrıca, yurtdışı eğitim danışmanlarıyla iletişimde olmak, bu süreçte öğrencilere büyük kolaylık sağlar. Burs başvurusu yaparken dikkatli olmak ve başvurunuzu öne çıkaracak her türlü detayı eklemek önemlidir. Burslar için genellikle sıkı bir rekabet olduğunu unutmamak gerekir. Başvuru sürecine dikkatli bir şekilde hazırlanarak, kendinizi en iyi şekilde ifade edebilir ve hayalinizdeki yurtdışı eğitimini burslu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Daha sonraki yorumlarımda kullanılması için adım, e-posta adresim ve site adresim bu tarayıcıya kaydedilsin. Aşağıdaki maddeler genel kriterlerdir, her burs programının kendine özgü kriterleri programın kendi sayfasından dikkatle okunmalıdır. Sömestr başlangıcından çok öncesinde rezervasyon yapılması avantajınızadır. Kısa süreli-geçici barınma için hosteller ve pansiyonlar tercih edilebilir. Kendinizi, eğitim görmeye karar verdiğiniz ülke ile doğru eşleştirdiğinizden emin olun. Almanya’da öğrenci olduğunuzda, hem üniversitenizde hem de yaşadığınız şehirde çeşitli sosyal etkinliklerin tadını çıkartabilirsiniz. Katkıların makale ile ilgili veya değerli olmadığını düşünüyorsanız, katkıları faydasız olarak işaretleyin. Bu geri bildirim size özeldir ve genele açık olarak paylaşılmayacaktır. Önemsiz çerezlerin bu şekilde kullanımına izin vermek için Kabul Et, reddetmek için Reddet seçeneğini seçin. Sitelere kayıt olup, size uygun şartlardaki ilanlar yayınlandıkça mail ile haberdar olabilirsiniz. Dünyanın her yerinden bir ilanlarla karşılaşabileceğiniz bir başka site de University Positions sitesidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almaka isteyen adaylar içerisinde en çok tercih edilen alanlardan bir tanesi mühendislik bölümleridir. Alanının en iyisi, dünya sıralamasında üstlerde olan teknik üniversitelerde mühendislik alanında lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Türkiye’den birçok aday psikoloji eğitimini yurtdışındaki üniversitelerde almak için başvurular yapmaktadır. Psikoloji eğitimi, yurtdışında bazı okullarda 4 yıllık lisans programı olarak, bazı okullarda ise 5 yıllık hem lisans hem yüksek lisans bir program olarak sunulmaktadır. Bu noktada öğrencilerin en büyük avantajı, 5 yıl sonunda iki diplomaya birden sahip olmaktır. Lisans programları, yüksek lisans programları ve yabancı dil eğitim programları yurt dışında en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır. Yurt dışında üniversite okumak için en fazla tercih edilen ülkeler İngiltere, Amerika, Kanada, Polonya, Ukrayna, İtalya, Malta, Almanya şeklindedir. 2000 yılından beri yüzlerce öğrencinin yurtdışında yüksek lisans eğitimi almasında öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz. Kabul şartları, maliyetler, konaklama çözümleri, mezun olduğunuz bölüm ve master eğitimi almak istediğiniz bölümün lokal ve küresel iş piyasasındaki değer ve geleceği gibi bir çok konuda yılların verdiği bir tecrübeye sahibiz. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak için en çok tercih edilen ülkeleri ve bu ülkelerdeki eğitim ve yaşam maliyetlerini aşağıdaki tablolarda sizin için derledik. Bu ücretler ELT’nin yıllardır yurtdışında eğitim için gönderdiği öğrencilerden alınan geri dönüşler ve döviz kurlarının dalgalanması göz önüne alınarak hesaplanmıştır ve ortalama ücretlerdir. Günümüzde üniversite bitirmenin yanı sıra bireyin kendisinde fark oluşturabilmesenin en emin yolu ya da yolları yüksek lisans ve doktora yapmaktır.

  • Üniversite vizesi almak, yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için önemli bir adımdır.
  • Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için en uygun seçenek, tek kişilik ya da paylaşımlı daire kiralamaktır.
  • Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Sınavlara ek olarak öğrenci adaylarının bazı belgeleri üniversitelere sunmaları gerekiyor. Referans mektupları, cv, niyet mektubu, transkript, diploma veya mezuniyet belgesi bu belgelerden bazıları olarak sıralanıyor. Sanat ve tasarım alanında master yapmak isteyen öğrencilerin portfolyo sunması da isteniyor. Ek olarak; bazı bölümler için üniversiteler mülakat talebinde bulunabiliyor. Yurt dışında master yapmak isteyen öğrenciler için coğrafi koşullar da önemli bir noktayı oluşturuyor. Bu konu çoğu zaman göz ardı edilse de adaptasyon sorunlarına yol açabiliyor. Bu noktada; ülkelerin iklimi, kültürleri gibi unsurların da dikkate alınması gerekiyor. Adaptasyon sorunları, öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmasına ya da yeterli başarı gösterememelerine neden olabiliyor. Bunu yaparken ise bütçe ve sosyal yaşam standartlarınıza uygun bir şekilde seçim yapmalısınız. Aksi takdirde gittiğiniz ülkede sosyalleşme açısından büyük bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Üniversite eğitimi almak için yurt dışına gittiğinizde en 2 yıl o ülkede ikamet etme durumunda olacaksınız.

Ayrıca, sınavsız lisans tamamlama sunan ülkelerden biri de  Türk kültürü ile son derece yakın olması ve İstanbul’a da 1 saatlik bir uçuş mesafesinde olmasıyla popüler bir tercih olan Makedonya’dır. Yurtdışında, öğrencilerin lisans derecelerini tamamlamalarına olanak tanıyan dikey geçiş ve kredi transferi için fırsatlar sunan birçok üniversite vardır. Türkiye’de lise mezunlarının 2 yıl, Meslek yüksek okulu mezunlarının veya lisans (4 yıllık) programlarını yarıda bırakanların 1 yıllık askerlik tecil hakkı bulunmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için 29 yaşını doldurmamış olmamak gerekmektedir. AFS (American Field Service), Birinci Dünya Savaşı’ndan beri sürdürülen bir programdır. Yasa dışı bahis ve sanal kumar siteleri üzerinden oyun oynayan vatandaşlarımız farkında olmadan organize suç örgütlerinin faaliyetlerine kaynak sağlıyor.” (2) Lisansüstü programa kabul edilen Yabancı uyruklu öğrencilerin listesi, dönem başında enstitü tarafından, onaylanmak üzere Enstitü Yönetim Kurulu’na sunulur. Enstitü Yönetim Kurulu tarafından onaylanan öğrenciler eğitim-öğretime başlayabilirler.

Öğrenci çeşitliliği yanında uluslararası öğretim elemanı çeşitliliği yönünden de farkını ortaya koyabilmektedir. Uluslararası bir ortamda eğitim ve araştırmalar yapılabildiği için farklı teknolojilerin, kültürlerin, bilgilerin, iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve insanı katkının erişimi oldukça kolaylaşabilmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin yapmış olduğu labaratuvar, bina, akıllı tahta ve kütüphane yatırımlarıyla birlikte kaliteli, profesyonel ve uygulanabilir bir eğitim verilebilmektedir. Doktora öğrencilerinin mezun olabilmeleri noktasında koşul olarak istenilen SSCI, SCI-Expanded ve AHCI listelerinde yer alan dergilerdeki makale basımları neticesinde araştırma yönlü çalışmaların kalitesi de oldukça artmaktadır. Yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorsanız; birçok farklı ülkede, birçok farklı üniversiteye başvuruda bulunabilirsiniz. Tabii ki de üniversitelerin yüksek lisans ücretleri ülkelere, üniversiteye ve okuyacağınız bölümlere farklılık göstermektedir. Yurtdışında yüksek lisans yapmak, sanılanın aksine, Türkiye’de bazı alanlarda yüksek lisans yapmak ile hemen hemen aynı maliyetlere sahiptir, hatta çok daha uygundur. ELT bünyesinde Amerika’dan Almanya’ya, Avustralya’da Polonya’ya kadar bir çok ülkede çok farklı seçeneklere göz atabilir, size en yakın ofisimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilir ve işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak, daha önce herhangi bir sebeple yurtdışına çıkmamış öğrenciler için eşsiz bir bilgi, tecrübe ve sosyal çevre edinimi demektir. Amerika’daki “community college” veya topluluk kolejleri, genellikle 2 yıllık programlar sunarlar ve birçok öğrenci için üniversite eğitimine daha uygun maliyetli bir giriş noktası sağlarlar. Bu kolejlere katılmak, birçok öğrenci için hem maliyeti düşürme hem de daha sonra dört yıllık bir üniversiteye transfer olma şansı verir.

Yazılım mühendisliği, yapay zeka, veri bilimi ve oyun tasarımı gibi bilgisayar bilimleri alanında yer alan bölümler, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde oldukça popüler. Psikoloji, sosyoloji, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi sosyal bilimler bölümleri, geniş bir öğrenci kitlesi tarafından tercih edilir. Öğrenim ücretleri ve diğer masraflar yıllık olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle en güncel bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere’deki eğitim sistemi hakkında daha detaylı bilgi için bu konudaki blog yazımızı okuyabilirsiniz. Arama yaparken sol alttaki seçeneklerden uluslararası öğrenciler için olan seçeneği seçmeyi unutmayın. Hangi alanda proje arıyorsanız o konu ile ilgili anahtar kelimeyi girip, araştırma alanı, araştırmacı profili, sektör, ülke, Avrupa araştırma programlarını isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz. Küreselleşme ivmesinin çağımızda gün geçtikçe artmasıyla dünyanın her yerinde bu yolda ilerlemek isteyenler çeşitli bağlantılarla ve olanaklarla bu isteğini gerçekleştirebiliyor. Avrupa’da, bir lisans programını tamamlamak isteyenler, başvurularını ilgili bölümde birinci sınıftan başlayarak yapabilirler.

Ayrıca Schengen vizesi ya da yeşil pasaportu olan öğrencilerimiz yine eğitim vizesine başvurmak zorunda olmakla beraber vize başvurularında bu pasaport ve vizelere sağlanan kolaylıkları danışmanlarımızdan öğrenebilirler. Yurtdışı edinimleriniz, gittiğiniz ülkeye bağlı olarak değişecektir. Mezuniyetten sonra parlak bir gelecek için kişisel ilgi alanlarınıza ve gittiğiniz ülkenin akademik saygınlığına dayalı bir eğitim alanı seçtiğinizden emin olun. TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir. Bu sebeple, dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan farklı kuruluşlar, farklı sonuçlara ulaşabilmektedir. Birleşik Krallık üniverbahsegel giriş, öğrenci odaklılık, mezunların ortalama geliri, yayınlanan araştırma makalelerinin sayısı gibi faktörler temel alındığında her yıl yayınlanan uluslararası üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alır. Onedu Yurt Dışı Eğitim dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan 300’den fazla üniversite ile doğrudan çalıştığı için öğrencilerin okullara yerleşmesinde ve kabul kriterlerinde öncü bir rol oynar. Taraflar, Hizmetlerimizi sunmak, analiz etmek ve geliştirmek ve size, LinkedIn içinde ve dışında daha ilgili reklamlar (profesyonel reklamlar ve iş ilanı reklamları dahil) göstermek için önemli ve önemsiz çerezleri kullanır. Euraxess, Avrupa Komisyon’un desteklediği, Avrupa’daki projelerin ilana çıktığı program olarak geçiyor. Yurt dışında lisansüstü eğitim için ilgilendiğiniz konu ile arama yaparak projelere göz atabilirsiniz. Akademik kariyer yapmak isteyen herkesin en az bir kere bile olsa yurt dışına çıkma isteği vardır.